Atgal į Naujienas

2019-11-26

Nuo pirmos kodo eilutės iki pirmo apmokamo darbo - vos per 5 mėnesiusSkaičiuojama, kad Lietuvoje būtų galima sukurti dar 13 000 darbo vietų programuotojams, o visoje Europoje programinės įrangos inžinierių paklausa jau viršija 700 000 ir, tikėtina, per artimiausius dvejus metus pasieks 2 milijonus. Matydama tokį profesijos potencialą, Ieva Stanynaitė, jaunesnioji programinės įrangos inžinierė tarptautinėje technologijų įmonėje NFQ Technologies, iš teisininkės persiorientavo dirbti programuotoja vos per 5 mėnesius. Ieva sutiko papasakoti, kaip niekuomet neturėjusi planų siekti karjeros IT srityje, ji priėmė drąsų sprendimą iš pagrindų pakeisti savo profesiją.

 

“Netikiu pašaukimu. Viskas įmanoma, jei tik sunkiai dirbi”, - pradėjo pasakojimą Ieva. Daugiau nei 10 000 programinės įrangos inžinierių burianti bendruomenė Lietuvoje atvira naujiems talentams, o Ievos atvejis - puikus pavyzdys, kaip greitai naujokas gali įsilieti į programinės įrangos vystymo verpetą. Būdama teisininke, Ieva net neįsivaizdavo kada nors tapsianti programuotoja.

“IT sektorius dažnai laikomas labiau vyriška profesija. Turbūt, moterims trūksta sėkmingų savo lyties programuotojų pavyzdžių,” - spėja ji. Baigusi mokyklą Ieva net nesvarstė studijų technologijų srityje, ji pasirinko teisės studijas Vilniaus Universitete, o jas baigusi įsidarbino vienos finansinių operacijų bendrovės pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos skyriuje, kuriame jai puikiai sekėsi vadovauti komandai. Savo laisvą laiką Ieva skyrė mokymuisi ir svarstė dirbti toje įmonėje tik laikinai. Vis dėl to, finansų sektoriuje ji pasiliko dirbti 3 metams, kol galiausiai suprato nenorinti atidėlioti savo profesinių ambicijų - ryžosi imtis pokyčių.

 

Pakeisti karjerą pastūmėjo draugo mama 

“Atėjusi dirbti finansinių operacijų priežiūros darbo, netrukau suprasti, kad tokio pobūdžio darbas - ne man. Laikiau šią patirtį laikinu gyvenimo etapu ir vis dėl to, man sekėsi, tad nepastebimai pralėkė net treji metai. Idėja pakeisti savo karjeros kelią, ilgai kirbėjo mano viduje. Visuomet buvau imli matematikai, mėgau spręsti logines užduotis, nuolat lankiausi “VIlnius Girls Code” susitikimuose, tačiau meluočiau sakydama, kad baimės ir abejonių priimti sprendimą 180 laipsnių kampu apversti savo karjerą aukštyn kojomis nebuvo”, - prisipažįsta Ieva. Lemiamas lūžis įvyko tada, kai dvejones persiorientuoti į programavimo sritį išgirdo Ievos draugo mama. Ji, turėdama daugiau gyvenimiškos patirties, patikino, kad sunkumai keičiant profesiją - laikini ir padrąsino ryžtis pokyčiams.

Ryžtis karjeros pokyčių Ievą padrąsino ir informacijos paieška internete - įvedusi užklausą “ar galiu pradėti programuoti jei man 26”, Ieva akimirksniu pamatė, kiek daug žmonių visame pasaulyje sprendžia tą pačią dilemą kaip ir ji.

“Daugybė žmonių jaučiasi panašioje kryžkelėje, tik amžius - visiškai nesvarbus. Radau žmonių, kuriems ir virš 40-ies, o jie ryžosi išmokti programuoti”, - sako Ieva. 

Išėjusi iš darbo, ji pradėjo mokytis programuoti žiūrėdama mokomuosius vaizdo įrašus internete ir bandė spręsti užduotis. Po kurio laiko, Ieva pradėjo programuoti smulkius projektus, o vos po 3 mėnesių mokymosi, aplikavo programavimo praktikos pozicijai. Dar po 2 mėnesių jai buvo pasiūlyta prisijungti dirbti įmonėje “E.mokykla”,  kuriai Ieva iki šiol dėkinga už parodytą pasitikėjimą ir duotą šansą.

“Programinės įrangos vystymo versle, mane labiausiai žavi galimybė dirbti ir kurti apsuptai išskirtinai intelektualių ir palaikančių žmonių. Nors visi turime skirtingas užduotis, visuomet galime tikėtis patarimo iš komandos narių”, - džiaugiasi Ieva.

Lemiamu karjeros pokyčio momentu, Ieva teigia supratusi, kad yra vis dar jauna mokytis naujų dalykų ir gali išmokti to, ko visuomet norėjo: amato, kurį dirbti būti įdomu ir kuris kurtų konkretų, akivaizdų rezultatą.

“Buvau tikrai pavargusi nuo darbo, kuris buvo orientuotas į operacijų vykdymą, bet ne rezultato siekimą. Norėjau kurti kažką tikro. Programavimas - puikus pasirinkimas, nes siekiant mokytis rašyti kodą, aukštasis išsilavinimas technologijų srityje nėra būtinas. Programavimas yra daugiau nei geležinės logikos taisyklės, o karjera IT gali tau duoti kur kas daugiau, nei galėtum numanyti. Būdamas sumaniu ir kūrybingu, kuri realią vertę savo įmonei ir klientams, o šis jausmas - nepakartojamas”, - sako jaunesnioji programuotoja Ieva.

 

Programavimas - disciplina, reikalaujanti kūrybiškumo

“Be visų viešai žinomų darbo IT įmonėse privalumų, mane labiausiai motyvuoja laisvė būnant komandoje turėti galimybę priimti sprendimus pačiai, siūlyti savo idėjas, drąsiai prisiimti atsakomybę ir akimirksniu įsitikinti, ar tavo pasirinktas sudėtingos problemos sprendimas veikia. Jausmas sukūrus kažką vertingo ir apčiuopiamo - stipriausia motyvacija”,- sako Ieva.

Ji tikisi ateityje matyti daugiau moterų, besirenkančių karjerą technologijų srityje ir didesnį vaikų įtraukimą į programavimo pasaulį mokyklose. 

“Studijavau teisę su dar bent 4 merginomis, kurios vėliau tapo programuotojomis. Iš 19 programinės įrangos inžinierių mano komandoje - bent 7 baigė mokslus ne IT. Jie studijavo psichologiją, muziką, architektūrą, ekonomiką ir 4 iš jų tapo “senior” lygio programinės įrangos inžinieriais. Šie skaičiai rodo, kad kiekvienas galime sukti savo karjerą ten, kur norime”, - dalinasi Ieva. 

Apie programuotojos kelio pasirinkimą ir dažniausiai pradedantiesiems kylančius klausimus, programavimo kalbos ir mokymosi būdo pasirinkimą, savo vertės kūrimą technologinėje įmonėje ir visus populiariausius mitus sklandančius apie programinės įrangos inžineriją, Ieva dalinsis savo pranešime kasmetiniame “We Can Code” renginyje Kaune, gruodžio 7 dieną. 

Daugiau informacijos: www.wecancode.lt